Retrofon : 100. Mindenki a kezem nézze! Ezt mondja, mert tudja, a lényeget fentről úgysem veszed észre. |
100. Mindenki a kezem nézze! Ezt mondja, mert tudja, a lényeget fentről úgysem veszed észre.
2024.08.24. 10:48

Megint a Bűvész című számból idéztem. Igaz ez a mondat? Ez a századik bejegyzésem. Ígértem egy bejelentést: azon gondolkodom, abbahagyom a szövegírást és képközlést. Mármint ezen a felületen. Mert ide nem lehet kisfilmeket feltenni, én pedig szeretnék ismeretterjesztő videókat készíteni. Nem, mintha annyira ráérnék, csak mégis. Pont, mire ideérek, hogy közérdekű közművelődés, addigra mennék el innen. Érdekel még valakit az analóg vezetékes távközléstechnika? Két év múlva nyomtatott napilap és nyomtatott számlalevél, postai csekk sem lesz már. És azt tudják, mi volt a gúnyneve a nyitóképen látható fajta telefonkészüléknek?

Ruhakefe-telefon, vagy röviden kefefon. Ez volt a neve annak a fajta készüléknek, amely az előző képen látható. Nem tudok róla, hogy nálunk készült volna, ha igen, az valami külföldi cég megbízásából és márkaneve alatt történt. Itt viszont egy újabb piros CB 76-os látható. Egészen szép állapotú, bár még felújítás előtt áll. Nem, ezt nem azért mondom, mert hirtelen megjött a nemlétező eszem és emlékszem a tavaly október közepén készített felvételre. Csak arról van szó, hogy kicsúszott a készülékzsinór a műanyag bevezető elemből a csatlakozó dugónál és ha valaki, akkor én allergiás vagyok erre, azonnal jövök és meg akarom javítani. Ezt egyébként úgy kell, ha már ismeretterjesztésről beszélek, hogy hozom a törlőrongyot, műszerolajat és rádiós fogót, szétnyomom a fogóval a meglazult alumínium bilincset, kevés műszerolajjal visszakésztetem a zsinórt a lukába, majd a fogóval megszorítom a bilincset, de most már alaposan, hogy ne szökjön meg a vezeték ismét. A rongy a felesleges olaj eltávolítására szolgál. Miután ilyen részletesen leírtam, hogyan kell ez esetben jól eljárni, közlöm, hogy ezen a No. 702-es készüléken inkább kicseréltem a piros zsinórt egy RJ 11-es feketére, de visszatettem rá ezt a dugót...

Megint se füle, se farka készülék érkezett, na de milyen készülék! Mint kiderült, egy német hívómű került bele ebbe a házba, hogy gyárilag, vagy utólag, azt nem tudom. No. 703 természetesen kapott zsinórokat (ezt ma is meg tudom még csinálni, ha piros színűre van szükség) és üzemképes állapotban került be a gyűjteményembe, persze CB 81 néven, bár itt az MM, tehát Mechanikai Művek megjelölést legfeljebb a ház tekintetében lehet alkalmazni. Még annyit, ez a kép tavaly október közepén készült, tartom tehát a 10 hónap lemaradást és igyekszem lassan, de biztosan behozni.

Az én körzetemben már csakis farkatlan macskák vannak, vaú! Na most honnan idéztem, ki tudja? Hát persze, hogy a jó öreg Frakktól, bár ezt a mondatot éppen nem ő, hanem foxi barátja mondja el. Tehát megint egy készülék zsinórok nélkül. A CB 811-eshez éppen van még feketében. Vajszínű volt még hozzá, de az sajnos nincsen. Hacsak nem készítek hozzá más típushoz való átalakításával, bár a kézibeszélő sajátos bevezető műanyag eleme hiányzik. Pont az az egy, mert a többi három végén ugye nincsen ilyen. No. 704 is üzemképes állapotban került megőrzésre. Tavaly október közepén egy nap alatt rengeteg telefont lencsevégre kaptam, úgy látszik, aznap csak ezzel foglalkoztam.

Mint például ezt a másik CB 81-est. Valakinek nem volt piros színű hívómű-kerete, hát szerelt feketét, úgyis fekete maga a hívómű is. Nem szeretem a készülékzsinór gyorskötözővel történő összefogatását, mert úgy marad a zsinór és nem lehet kiegyengetni rendesen. Jobb inkább összehurkolni és a végén megkötni magával a csatlakozó dugóval. Majd megmutatom ezt is, hogyan kell csinálni. Akkor mindenki a kezemet nézze! No. 705 is felújításra került, ezekről nem készült fotó az összeszerelés és próba után.

Végre megint fekete telefon! Ekkor még nem tudhattam, hogy kisvártatva további 20 darab érkezik belőle... No. 706 kézibeszélője törött. Annyira nem látszik ezen a fotón, de a zsinórbevezetőnél szeret eltörni, most is ez történt. Cserére került, mint ahogyan a számtárcsa ujjkorong is alapos tisztításra. Már van ötletem, hogy mit fogok kezdeni a nem sok, hanem egyenesen rengeteg fekete CB 76-osommal, csak az a kérdés, mikor tudom ezt megvalósítani. Addig is mindenki a kezem nézze!

Mit mondanának arra a nőre, aki később lesz csúnya? Hát még szép! Ugye, milyen régen lőttem el ezt a poént? És mint mondanának arra a telefonra, amit ilyen állapotban szereztem be? Hát fog ez még önfeledten és vidáman csörömpölni! De nem ma, ugyanis a kép tavaly október közepén készült (még mindig), a készülék egy CB 667-es, a házról kiderült, hogy törött, ezért a tárcsával együtt selejteztem, találtam hozzá szürke 667-es házat, számtárcsát, kézibeszélőt zsinórral, csak éppen készülékzsinór nem lett hozzá a mai napig (2024. augusztus). Vagyis még csöndben van, nem csörömpöl. Vagy várok vele, hátha kerül elő szürke zsinór, ami ugye lehet RJ 11-es is, vagy felfúvom a pofámat és teszek rá feketét, csak legyen már beírva a nyilvántartásomba, hogy üzemképes.

Amennyiben az eddig bemutatott készülékeket esetleg problémásnak éreznénk, akkor mit szólunk ezekhez? Két ház és egy kézibeszélő érkezett, többé-kevésbé felszerelve, azonban a narancssárgáról utólag kiderült, hogy elődöm jól összeragasztózta, valamint némi sérülésre is emlékszem, ezért kerestem helyette másikat, tekintve, hogy házból volt még tartalék ebben a színben és van ma is, ha kell. De hogy melyik a kettőből a No. 708-as? És mi a másik? Na ezt már nem tudom. Nézzük meg a papírusztekercseket: én a narancssárgára tippeltem volne, persze, hogy a fekete az, aki ráűadásul még el sem készült, mert nincs, nem lett neki készülékzsinórja. Valamint csak CB 667-es alaplemezt tudtam összerakni hozzá, 76-osom már nincsen, csak panel és csengő, egy-két darab. A másik pedig a 683-as lett végül, nem kevés szenvedés által, mert egyrészt abból minden is hiányzott, másrészt összeszerelés után meg minden is rossz volt, vagy hibásan bekötve. Akadnak telefonok, melyek több napos szenvedést okoznak, csak mert ragaszkodom az üzemképessé tételhez, minden áron.

Azt hiszed, mindent láttál? Azt te csak úgy gondolod: No. 709 fém ujjkoronggal, mely inkább a nyilvános készülékekre volt jellemző, na de egy ilyen, erősebb alkatrészt tenni az NDK tárcsára, mikor mögötte ugyanaz a gyenge mechanika van, mint mindig? Ráadásul a takaró fedél nélkül és azzal a rövid készülékzsinórral? Értem én, lehet, ott volt a csatlakozó aljzat rögtön a telefonnál. Egyébként a fém ujjkorongra milyen felső fedelet lehet tenni? És milyen volt rajta egyáltalán eredetileg? Csupa érdekes kérdés. Felújítottam persze ezt a készüléket is, de a fedél kérdése még nem oldódott meg. Eleve, ez az, ami legtöbbet hiányzik a tárcsákról, mert könnyen reped, törik. Várunk. Addig mindenki a kezem nézze!

Mit kell tudni No. 710-esről? A kilazult csavar miatt nem működött rendesen az automata rugócsoport. Szokott ilyet csinálni a CB 76-os, megszakad a menet a házban. Ha el is reped, netán törik, akkor házcsere. Amíg van mire. Most éppen egy 667-es házat próbálok megmenteni, az komoly feladat lesz, mert anyaghiányos törést szenvedett, azon a helyen, ahol az automata rugócsoportot fel kellene fogatni azzal az egyetlen csavarral. Itt ezt a problémát sikerült megoldani, viszont a számtárcsa is hibásan működött, őt cseréltem végül, másik talán mindig akad, az utolsó után is. Még mindig tartanak a 2023. október 15.-én készült képek, nagyon rám jött a szapora aznap.

Ilyen állat továbbra is van, de egyszerre kettő. Egyrészt a készülék, másrészt az a pojáca, aki erre a házra ezt a kézibeszélőt rászerelte. Természetesen nem illeszkedik, de ő akkor is megpróbálta. No. 711-ben az a szép, hogy elszörnyülködtem, lefényképeztem ezt a rémséget, leszedtem a piros kézibeszélőt, eltettem más, nemesebb célra, előkészítettem a hozzá való másikat a zsinórral, aztán így állunk tavaly október óta, eredmény, üzemképesség meg sehol. Mondjuk így sem az, de ettől nem leszünk szebbek, sem okosabbak. Másik csodálatos dolog, hogy most az eszemben van, mennyi mit kellene még megcsinálnom, aztán lefekszem aludni és holnap reggelre elfelejtem az egészet, tudni fogom, hogy van még bőven javítandó készülékem, de hogy mennyi és melyik...

No. 712 kimaradt, mert tavaly októberre sikerült eldugnom magam elől (azóta meglett). Következik No. 713, akit egykori szakközépiskolai tanáromtól kaptam. A vékony kosz-, inkább porréteg eltávolítása után kiállítási, esetleg bemutató tárgy lett belőle - ők a vastagon szedett sorok a táblázatomban, csak hogy egy újabb műhelytitkot eláruljak. Különös tekintettel a saját színű zsinórokra, ami elég ritka ennél a típusnál, a korai példányok esetleg viselik, később minden zsinór fekete lett. Ő 1988-ban készült, e bejegyzés időpontjában 36 éves.

No. 630 és 631 csak beköszöntek, aztán majd egy későbbi időpontban visszatérnek megszépülni. Amikor majd a nyomógombos, illetve a külföldi telefonok sorra kerülnek. Mindkettő mikrokazettás üzenetrögzítős, csak a közelebbi kisebb mérete miatt a billentyűzet a kézibeszélőbe lett elrejtve. Egyébként pedig eddig nem történt meg az állapot-felmérésük és nyilvántartásba vételük, csak éppen találtam egy lyukat és gyorsan befoltoztam. 2023. október 28.-át írtunk, már majdnem 55 éves lettem.

Korábban már szerepelt, talán az előző bejegyzésben, mert itt nem találom, de No. 684 közben jól elkészült. Valamint én is, mert ez zöldnek látszik, de szürke, csak be van sárgulva. A tészta egy fagylaltos dobozban van a hűtőben, amire az van írva filctollal, hogy főzelék. Abból a beszerzésből ez volt még a legkönnyebben felújítható példány, a többiek jelentősebb fejfájást okoztak. Ide csak egy csatlakozó dugó kellett, míg oda komolyabb gondolkodás és nem is találtam megoldást minden problémára. Mindezt tavaly Mindenszentek napján. Gratulálok magamnak!

Ő sem sárga, csak egy vajszínű CB 76-os, akit kint felejtettek a napon, vagy az erős fényben és bebarnult. Nem tudom, ha szándékosan szeretnék előállítani ilyen telefont, akkor mit kell tennem, mert véletlenül valakinek sikerült. Ugyanis nem, barna készülék nem volt nálunk, hacsak be nem hozott egyszer egy ember - nem én, hanem egy ember valami külföldit. Talán a németektől, mintha ott láttam volna olyat. Esetleg az oroszoktól, de annak meg olyan valószínűtlen árnyalata lenne, éppen, mint ennek. A gólya olyan madár, mint a fecske, azonban még csak nem is hasonlít rá és egészen másként néz ki. Egyébként ő volt az, aki úgy nézett ki, mint amivel homoket mertek az építkezésen a betonkeverőbe. Mármint nem a fecskével, hanem ezzel a telefonnal, akit sikerült időközben jól kipofoznom. Megemlítem még a kézibeszélőzsinór szakadását, ezt némi visszarövidítéssel meg lehet oldani, persze nem minden esetben sikerül. Tavaly november 5.-én igen.

No. 698 is szerepelt már, mégpedig szintén az előző bejegyzésben, csak akkor gyorsan sorra vettem azokat a készülékeket, akik érkeztek és még nem történt meg a nyilvántartásba vételük. Mostanra viszont már fel is újítottam, ezt mutatom ezen a felvételen. Ez a most 2023. november közepe. Ismét megemlékezem a 667-es számtárcsa okozta kellemetlen meglepetésekről, úgymint rosszul, vagy nem érintkező, esetleg oxidos rugócsomag. Aztán persze egyszer majd nekiállok gyakorlatozni a tárcsákon, előveszem a tartalékokat, néhányat szét is szedek, esetleg a már felújított telefonokat is átnézem, hogy rendben vannak-e a számtárcsák benne. Itt jó lenne a tárcsavizsgáló műszer jelenléte, ami ugyan van, de halott, TTL integrált áramkört pedig manapság szerezni már... Ahogyan a minap írtam valakinek, van feladat a következő 30 évre.

A CB 667-es telefonkészülékhez eredetileg használt csavaros fali csatlakozók, mindjárt három színben is. Az elsők ezzel a megoldással készültek, aminek egy kissé ellentmond az, hogy a hárompontos dugók viszont még fémből, a műanyag szögletes dobozkák anyagát tekintve korszerűbbnek hatnak, megoldását tekintve viszont sokkal nehézkesebbnek. Volt hozzá a megfelelő helyre illeszkedő szögletes zsinórbevezető (lásd alul bal oldalon), tehermentesítő elemmel szerelt zsinór is, olyan készülékkel szintén rendelkezem. Sőt, a mostani szemlét követően az a telefon meg is kapta ezt a fajta csatlakozót, ha jól emlékszem, akkor a pirosat. A kapcsokon a hiányzó csavarokat pótoltam. Talán erre is igaz volt, hogy a készülék és a zsinór színében készült, később elsöprő győzelmet aratott a jóval könnyebben kezelhető dugó plusz aljzat páros, végül győzött a fekete szín, mert az mindenhez ment, leginkább a halotthoz, merthogy a hetvenes években megszületett az utód CB 76-os, ezzel együtt pedig a 667-es lassú hanyatlásnak indult, de olyan lassúnak, hogy még a 90-es években is volt üzemben, mikor már a nyomógombos asztali telefonok, RJ 11-es aljzatok és zsinórok vették át a hatalmat, hogy aztán manapság már mindenki mobiltelefonnal a kezében megy neki az utcán a villanyoszlopnak és kerül a vonat alá. Röviden ennyit a távközlés történetéről!

Tartalék alkatrészek felvonulása. Természetesen a bab, meg a jó eséllyel utolsóként leszedett paradicsom nem minősül annak, csak az összes többi, amit a képen látunk. Egyúttal ez azt is jelenti, hogy tavaly november közepén még volt mit begyűjtenem a kertből és a jelek szerint az idén is úgy alakul, hogy sokáig nyár van, aztán hirtelen ősz lesz, majd megint visszajön kicsit a jó idő. CB 555-ös kézibeszélőt ritkán kell cserélni, bár éppen nemrég láttunk egy példányt, ahol szükség lesz rá. De van belőle tartalék, újabb készüléket pedig nem tervezek venni. Semmilyet se, nem csak ezt, mert tele a két garázs és üres a pénztárcám. Még így is van munkám évekre előre, ott a sok rádió is. A vajszínű 76-os házak és különféle színű kézibeszélők ugyancsak jó szolgálatot tehetnek a későbbiekben. Ki vette észre, hogy a bal szélső az egy NDK? Nem a turmixgép a kivehető ajtóval, továbbá elég ritka ebben a fekete színben és hirtelen nem is tudom, milyen készülék tartozott hozzá, mert az itthon ismert főnök-titkári telefonok fehérek voltak.

Két romos telefonnal, aztán meg egy szépen megújult ellenpéldával zárom ezt az éppen most feldolgozott mappát, melyet azonban csupán három másik fog követni jelen sorok papírra vetésekor, azaz 2024. szeptemberében. Ez azt jelentené, hogy kevesebbet fotózok és többet dolgozom? Meglátjuk, minden esetre jó lenne a tavalyi évet lezárni már és ismét elővenni, amit mobiltelefonnal készítettem. Csak, hogy azzal is haladjak. No. 749 ennyire változatos árnyalatokkal bír egy színen belül. A zsinórok és talán a kézibeszélő is eredeti, a ház valószínűleg nem és törött, azért van átlátszó ragasztószalaggal áttekerve. Ő a számtárcsával együtt megy a kukába, persze utóbbiból a szerkezetet megtartom azért, csak az ujjkorongot selejtezem. Számos CB 667-es tárcsát üzemképessé tudnék tenni, ha megoldást találnék az ujjkorong alatti elkopott, eltört műanyag gyűrű pótlására. Egy időben ezt öntapadós matricával oldották meg, amit egyszerűen ráragasztottak az eredeti vékony gyűrűre. Nekem olyan kell, ami vékony és még ívelt is valamennyire, viszont eltakarja a tárcsa alumínium házában megtalálható mélyedéseket és csavarhelyeket. Valószínűleg grafikus és szobrászművést gyűjtőtársam segítségét, tanácsát fogom kérni ezügyben. Érdemes megfigyelni, a képen mintha egy orosz telefon lenne, korábban említettem már, ilyen valószínűtlen árnyalatokat csak ők tudtak előállítani.

Itt a másik, kellőképpen leromlott állapotú CB 667-es készülékem. No. 750 végletekig besárgult házzal, hasonlóan beérett kézibeszélővel, kicserélt kézibeszélőzsinórral és talán még eredeti, korai, ennek megfelelően vastag készülékzsinórral bír. Nem derül ki az alaplemezről, mennyire régi, mert az eredeti, gyári abból szokás szerint tönkrement és a cseredarab tartalék nem visel gyártási számot, sem évszámot. Ehhez képest a telefon ideiglenes bekötést alkalmazva üzemképes, bár a számtárcsa állapota hagy némi kívánnivalót maga után, de egy gyors olajozás, illetve a repedt ujjkorong cseréje után egészen használható lesz. Kitalálom, hogy hagyom-e jelen állapotában, vagy mindene is megújul. A gumilábak okvetlenül, azok ugyanis szétfolytak és megkeményedtek, mint ahogyan ennél a típusnál a világos színűek szoktak.

A képeket tartalmazó mappa végére érve látom, hogy No. 700-ról korábban közölt képemen a telefon még felújítás előtti állapotban volt. Most viszont elkészült és még sokkal szebb lett. Az előző felvételen is látszott már, hogy érdemes volt megvennem és csak egy alapos takarítás kell ahhoz, hogy ilyen gyönyörű legyen. Csak a könyvtár ürült ki, amiben a képek voltak, kezdem máris a következőt, mindenki a kezem nézze - továbbra is!

Megnéztem a következő mappát, amely 1GB képet tartalmaz. Mostanában ügyelek arra, egy kötet ne legyen ennél nagyobb. Ezt egyszer egy informatikus mondta, én meg hittem neki, hogy a nagy könyvtárak lassítják a gép működését, mert mire betölti a képeket, addigra lejár a személyi igazolványom. Tényleg kevesebbet fényképeztem, ez a mappa tavaly novembertől idén áprilisig tart. Hogy többet dolgoztam volna mellette, arra nincsen mérőeszköz. Ráadásul ez a kötet úgy indul, hogy véletlenül ide töltöttem fel egy, még tavaly áprilisban készült állapotfelmérést. Ezt látjuk most ezen a képen, No. 656 számbillentyűzete bizonytalan működésű. Mint a mesében, hogy megy, hol nem megy. Szétszedem, ha sorra kerülnek a nyomógombos készülékek.

No. 707 éppen most készül zsinór-pótlásra, csak találjak hozzá szürke színű műanyag bevezető elemet. Ehhez képest már tavaly november végén készen volt, ki is próbáltam ideiglenes bekötéssel, de nem leltem hozzá szürke vezetéket. Most van, mégpedig újfajta RJ 11-es, csupán az a kicsi, de ritka alkatrész kellene hozzá. Novemberben már csak bent készítettem felvételeket és ez így is lesz idén márciusig, akkor merészkedtem csak ki ismét a teraszra fotózni. Apropó, van még néhány készülékem, akiről nem képeztem a fényt felújítást követően, el is megyek és megteszem, mit megkövetelt a haza.

Elkészült, de ő is zsinórra vár. No. 708 csak egy készülékház volt számtárcsval, alaplemezt, csengőt és panelt, na meg kézibeszélőt már én vadásztam össze hozzá a távközlési házi raktáramból (de rég alkalmaztam ezt a szakkifejezést, ha nem is egészen pontosan úgy, ahogyan szoktam). Nem jó itt bent fotózni, egyrészt rosszak a fényviszonyok, másrészt egyfolytában reklámozom, hogy állandó kupi van az asztalomon. A mérleg nyelve pontosan középen áll, ha elpakolok - amivel sok idő meg el - akkor nem találok meg semmit, meg így se. Az eredeti zsinórok elfogytak, négyszálas van még, de azt az LB telefonokra tartogatom, RJ 11-es kellene, meg persze fekete zsinórbevezető műanyag elem.

No. 709 megint, ezzel a fém ujjkoronggal és rövid zsinórral, de még fel sem újítottam. Akkor minek fényképeztem le ismét? Ki érti ezt? Ráadásul az első kép még kint a teraszon készült, jobb fények mellett. Lehet, hogy ez a telefon mindenáron szerepelni akar és majd jön egy fotó róla a felújítás után is? Most elő nem keresem, he lesz, lesz. Annyit azért megnéztem, hogy felújítottam, a zsinórokat kicseréltem pirosra és egyszer talán fedelet is lelek ahhoz a frány fém ujjkoronghoz.

Figyelem, a két kép között egy nap különbség van! Melyek ezek? A helyes válasz: a felső tavaly december elsején, az alsó december másodikán készült. No. 710 ilyen gyorsan megszépült, A kilazult automata rugócsoportot rögzíteni, a számtárcsát pedig beállítani, majd ennek eredménytelensége miatt végül cserélni kellett az üzemképes állapot elérése érdekében. Szeretem, ha ilyen egyszerű készülék ekkora gondot tud okozni - csak nagyobbat ne tegyen. Közben mindenki a kezem nézze!

Megint elcsíptem egy esti edzést a focipályán, ködös időben, tavaly december elsején. A sport az sport, ha hordja is a szél a havat, menni kell tréningezni. Voltam én is kint gyerekfejjel az iskolai pályán télen, egyszál trikóban és rövidnadrágban, a tanár nem engedett senkit sem megállni, de nem is fáztunk meg. Közben megint eszembe jutott, hogy a rég nem látott démon egy szép nap hazajő... Aki olvas engem, az tudja, hogy egy viszonylag új Omega-szám szövegéből szeretek idézni, de ha egyszer tetszik, meg még illik is a képhez...

Julcsi néni! Hogyan kell a macskát kifordítani? Csak úgy szájrul picinyem, csak úgy szájrul. Megfogjuk a kicsi száját, aztán... mijáááúúúúúúú! Ez egy kabaré-jelent szövege volt sok-sok évvel ezelőtt, de most, azazhogy tavaly december elején, köszönhetően Kristóf fiam hirtelen ötletének, Leila úgy nézett ki, mint egy öreg nénike. Persze ehhez kellett a konyharuha is, amit utána lehetett kivinni a szennyesbe, ha nem akartuk azt, hogy minden edényünk kutyaszőrös legyen.

Ő is szeret szerepelni. De itt legalább jobban látszik, mekkora elbaltázott ötlet volt a CB 667-es kézibeszélőjét ráerőltetni erre a CB 555-ös házra. Viszont még mindig nem történt előrelépés a végleges szerelés kérdésében, a pirosat jól eltávolítottam, az eredeti feketét előkészítettem, de még nem építettem rá. Valahogyan meg kellene jegyeznem, mely készülékek szerepelnek még hibás, illetve hiányos státuszban és az elkövetkezőkben ezeket elővenni, üzemképessé tenni. Mondom én, hogy lesz 30 évnyi munkám, ha mostantól semmit nem veszek, akkor is!

Oktatási Igazgatóság belső leltári számát az alaplemezen magán viselő, egyébként eredeti gyári számot nem tartalmazó nyomógombos telefonkészülék próbája, vizsgálata tavaly december elején a dolgozószobában. Ezek szerint akkor csak feltételezés, hogy a telefont 1992 környékén gyárthatták, az viszont biztos, hogy egykori szakközépiskolás vezetékes átviteltechnika tanáromtól kaptam. Idős is, beteg is az illető, de még köztünk van, ha elmegy, űrt hagy maga után, amit nem tölt be más. Még itt van, ezt becsülni kell, de belátni, ez az állapot nem tart örökké. Az űrt pedig egy dologgal lehet betölteni, a tőle és más mestereimtől megtanult és most alkalmazni próbált szakma iránti mérhetelen alázattal és tisztelettel.

Annyira magyar, mint ahogyan Ganz Ábrahám, vagy Boráros János volt. Esetleg Verne Gyula. De mégis itthon raktuk össze, én személy szerint... Na jó, nem számoltam, mennyit. Sokat. Schrack Multiset 600H. Szintén volt tanáromtól kaptam, nem jó, de van hozzá alkatrészem és ha kedvem is lesz, akkor megjavítom.

Valójában talán kínai. Akkor még csak elvétve volt megtalálható, manapság már minden is az. Egy magáncég foglalkozott vele a kilencvenes évek első felében (talán a másodikban is), mikor hirtelen átmenetileg sok kellett belőle. A görög ábécé első négy betűjét használták típusnévként, ő volt a harmadik belőle. A sorrend úgy nézett ki, hogy az első volt a legegyszerűbb, az utolsó meg a legkomolyabb. Mindegy is, tudjuk be hazainak, ha már része volt az itthoni vezetékes távközlésnek. Sokáig nem volt belőle egyetlen példányom sem, végül megint csak a már említett tanár bácsi segített ki. Hiába, egy pedagógus az csak pedagógus marad élete végéig.

Talán ez a fajta készülék szerepel legkevésbé az emlékeim között. Pedig volt ilyen is idehaza, meg úgy általában bármi, amit valaki egyszer akár néhány, akár sok darabszámban behozott. Twintoon volt a becsületes neve, esetleg német, de én valami skandináv eredetűnek gondolnám inkább. S ha az, akkor Ericcson? Kérdés. Az idő megadja a válszt, vagy egy kedves gyűjtőtárs, érdeklődő, aki olvassa e sorokat. Megint csak egykori tanáromnak köszönhetem ezt az adományt, meg is köszönöm ehelyütt gyorsan.

No. 751 csupán egy vaktárcsás készülékház... volt, mikor megérkezett hozzám. Mivel még jelenleg is tudom pótolni egy CB 667-es hiányzó alaplemezét, csengőjét és panelját, ez akkor, tavaly decemberben sem okozott különösebb gondot, még a saját színű zsinórok hozzárendelése is sikerült. A végeredmény, egy működő készülék a felvételen látható. Itt csak beszédre, illetve csengetésre tudunk próbálni, mert nincsen kézi kezelésű CB központom - bár, ha beüzemelnék egy kulcsos főnök-titkári készüléket, melyen van személyhívó kulcs is, akkor máris adott lenne a vizsgálat lehetősége. Már csak annak az ő tápellátását kell megoldanom, de máris van rá ötletem. Mondom én, hogy van dolgom a következő 30 évre, addig mindenki a kezemet nézze!

Következő készülékem elvesztette 1973. decemberi gyártási dátumát és a hozzá tartozó 313211-es gyártási számot. Ugyanis alaplemeze repedt, továbbá látható helyen anyaghiányosan törött volt. Pedig milyen szép gyártási szám, még telefonszámnak is jó lenne, mert könnyen megjegyezhető! 31-32-11. Akárcsak az én számom, melyet nem árulok el, egynémely csalók így is próbálkoznak. A készülékzsinórt kellett még pótolni, egy újfajta került alkalmazásra, de az eredeti csatlakozó dugóval. No. 722 máris vidáman, önfeledten csörömpöl és csámcsogva fogyasztja a mikrofontáplálást. December 10.-ét írtunk a fotó elkéstítésekor, két hét múlva Karácsony, mindenki a kezem nézze! Igaz, hogy az nincs a képen, akkor inkább annak az ő munkáját...

Tavaly decemberben raktam össze - egy CB 76-os házzal és tárcsával volt összepárosítva, ám volt hozzá 667-es házam és tárcsám - de csak most kapott készülékzsinórt, illetve próbáltam ki. Ez kilenc hónap. Nincsen már háromszálas fekete zsinórom, a négyszálasat pedig sajnálom elhasználni ide, mikor egyes LB készülékek a mai napig zsinórhiányban szenvednek. Még ha csak egyes lenne, de többes! Aztán rájöttem, ha van újfajta RJ 11-es zsinórom, akkor talán nem annyira szentségtörés azt rászerelni, mert úgy legalább a mai csatlakozó aljzatba bedugva lehet vizsgálni a telefon üzemképességét és hívás fogadására, beszélgetésre most is jó. Alközpontra kötve a tárcsaimpulzusok helyességét is ellenőrizhetjük.

Kalandos életúttal bíró készülékkel zárom a századik bejegyzésemet. No. 683 részére tavaly Karácsony előtt egy héttel teljesen új értelmet találtam ki. Idézem a feljegyzésemet: ereteileg egy üres 76-os alaplemez érkezett egy, a hátulján sérült használt és kopott 76-os házzal, de külön 667-es tárcsával és egy fekete kézibeszélővel, amin megint 76-os zsinór volt. A csengőt és a panelt összevadásztam a 76-os alaplemezhez, a dérült fekete e házat selejteztem. Volt egy CB 81-es narancssárga házam összeragasztózva és levágott vezetékes nyomógombos hívómű benne. Itt jött az ötlet, hogy legyen ez akkor CB 81-es készülék. Ehhez kicsit át kell alakítani a 76-os panelt. A ragasztós házat is selejteztem, mert nem tudtam távozásra bírni rajta a szennyeződéseket. Kerestem utolsó utáni narancssárga kézibeszélőt, pótoltam a hívómű hiányzó vezetékeit, aztán összeszerelés és próba. Automata rugócsoport bekötése helytelen, javítás. Nincs önhang, halk a tárcsahang. Hibás a csillapítótag bekötése, javítás. Hibás a mikrofon alatti szerelőpanel bekötése, szintén javítás. Izzadság letörlése, káromkodás befejezése. Üzemel a készülék. Köszönöm a figyelmet mára! Legyen folytatás?
|